Sinan Karakaş

Sinan Karakaş
  • Doğum Tarihi 1955-05-15
  • Doğum Yeri Şanlıurfa
  • Meslek Eğitimci, Gazeteci, Şair

Eğitimci, gazeteci, şair. 15 Mayıs 1955'te Siverek'te (nüfusta Diyarbakır) doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Siverek’te okudu. Diyarbakır İmam Hatip Lisesinden 1978 yılında mezun olduktan sonra Dicle Üniversitesi Coğrafya Bölümünü bitirdi. 1982 yılında yüksek öğrenimini tamladıktan sonra, 1983 yılında askerliğini asteğmen olarak Kahramanmaraş’ta yaptı.

Askerliğinin ardından, Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı Zeynelan köyünde ve Çınar ilçesinde altı ay imam-hatiplik yaptı.1986 yılında özel bir kuruluşta eğitim uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında emekli olduktan sonra yirmi ay Gaziantep de yerel bir gazetenin idari işler müdürlüğünü üstlendi. Aynı zamanda haftada beş gün "Sinan Hoca" başlıklı köşesinde yerel sorunlarla ilgili köşe yazıları yazdı. Evli ve iki çocuk babası olup, Gaziantep’te ikamet etmektedir.

Beş şiiri Türk Sanat Müziği formatında bestelendi. Ayrıca Gaziantep'in Kurtuluş savaşındaki simge isimlerden Karayılanın anıtının üzerine yedi kıtalık bir şiirinin son kıtası yazıldı. Binlerce şiir yazmış üretken bir şair olan Sinan Karakaş; şiirlerini Kahramanmaraş Memleket, Gaziantep Yeni Gazete, Telgraf Gazetesi, Gaziantep Postası, Kültür Gazetesi, Çermik Kaplıca gazeteleri ile Yaba, Kumru, Serencam dergisinde yayımladı. Şiirleri ayrıca internet ortamında yayın yapan Diyarın Sesi, Haber Diyarbakır, Silvan Mücadele,Siverek Gençlik,Edessa Haber, Burcu Haber, Haber Kalem, Siverek Net,Gaziantep Gündemi gibi birçok sitede yer aldı.

 

ESERLERİ (Şiir):

İnsanca (2012), İnsanca - Ben Diyarbekir Heyraniyam (2014), Ben Siverek'te Çocıgken (2017), İnsan Kalabildik mi ? (2019).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) – Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014), Sinan Karakaş (Bilgi teyidi, Şubat 2019).

 

 

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha